What Does it Cost to Spend 2 Months in Las Palmas, Gran Canary Island

This is another post on the series of what it costs to travel the world long-term and what we spend on a daily basis where we stay.

With our two month stay in Las Palmas complete, this is what I documented of our daily spending & budgeting.

Getting to Las Palmas on Gran Canaria

To get to Gran Canaria we left Malta and had a stay-over in Madrid. I found that this was the best and cheapest way to get to Las Palmas as there are no direct flights going from Malta to Gran Canary island.

The flight with Ryanair cost us $180.45

We stayed at the Hotel Ibis near Madrid airport and used the free hotel shuttle to and from the airport. The best way to get into the city from Madrid airport was with the Renfe train to Atocha station.

The Ibis hotel cost $84.37 

One major difference about our two month stay here in Las Palmas was that Moni attended the Digital Nomad Girls retreat. This included 9 nights accommodation and a few other expenses. I’ve included the daily living in the normal totals however I have kept this accommodation separate so that we can get a true cost of living on Las Palmas. Otherwise it would be like paying for two hotels for 9 nights but only using one!

Accommodation for Moni @ DNG retreat $993.82 (not normally be needed)

The figures are in AUD and were converted at the daily rate using XE app (give or take a few days) For my American friends, use the XE app or OANDA.com

We spent a total of $5957.94 in two months

(we were a total of 60 days in Gran Canary Island)

That equates to $49.65 per person per day. See how this compares to the other places we have stayed.

Broken down into;

  • Accommodation AirBnB & day trip hotel $2952.20 that is $25.02 per/person/night
  • General food & everyday shopping $518.70  –  €360.47
  • Eating-drinking out $1783.73   –  €1234.43
  • Various transport $193.37   –  €130.30
  • SIM card, WiFi Internet $0   –  €0
  • Other Misc $509.94   –  €358.40

Notice here that we didn’t spend any extra on internet, SIM or wi-fi. The internet at the apartment was stable and fast and the Zero package that Moni secured in Italy still carried over.

In the Misc category is included a new pair of earphones for Moni which is not something we regularly need (thankfully) as they alone cost $380.66 … ouch! Only the best for my girl 🙂

As you can see, our biggest expense apart from the accommodation while in Las Palmas was for eating out. A whopping $1783.73 which is nearly $30 a day. A few reasons for this are;

  • the fine weather
  • the vicinity to the beach and heaps of restaurants
  • we had a lot of coffee and pastries places close by
  • the apartment kitchen didn’t lend itself to more batch cooking

We really did have a wonderful stay on Gran Canary Island and probably spent more than normal, ‘living it up’ out and about which certainly reflects in the per person spend.

Interesting to compare this cost of living in Las Palmas with the cost of living in Alicante where we spent less in 6 months eating out than we did here in 2 months.

We never have the same costs each place we stay at, and so it’s difficult to say what or where would be the cheapest or most expensive place, but as a guide these figures are quite accurate.

Disclaimer – Always take a look at your lifestyle and work out what your expenses are before you sell up and head off because I bet your’s and our lifestyles are totally different and likewise our budgets 🙂

Let us know in the comments below if you’re interested in posts like this and how it compares with a typical spend in your neck of the woods.

Facebook Comments

Thanks for reading, you may also enjoy these

Tags: , , , ,

No comments yet.

Leave a Reply